Wiele osób zastanawia się nad tym od jakiej gitary zacząć. Żeby odpowiedzieć dokładnie na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Po pierwsze, ważny jest rozmiar gitary. O ile w przypadku osoby dorosłej zazwyczaj jest to gitara o pełnym rozmiarze, tak już w przypadku młodszych adeptów gitary jest kilka możliwości. Można wybrać wielkość gitary sugerując się wiekiem osoby, dla której będzie przeznaczona. Jest to pewna wskazówka, ale oczywiście jest to indywidualna sprawa i wielkość gitary dobiera się do indywidualnych predyspozycji początkującego gitarzysty.

Można jednak w przybliżeniu przyjąć, że:

  • rozmiar 1/4 dla osoby do siódmego roku życia
  • rozmiar 2/4 dla osoby od siódmego do dziesiątego roku życia
  • rozmiar 3/4 dla osoby od dziesiątego do trzynastego roku życia
  • rozmiar 4/4 dla osoby powyżej trzynastego roku życia

Należy jeszcze raz podkreślić, że wielkość gitary dobiera się do indywidualnych predyspozycji, dlatego jeśli nie masz pewności, poproś o radę sprzedawcę w sklepie lub swojego nauczyciela.

Druga sprawa, to rodzaj gitary. Klasyczna, akustyczna czy elektryczna? Na początek najlepsza jest gitara klasyczna. Ma nylonowe struny, które są bardziej miękkie od strun metalowych. Ma szerszy gryf niż gitara akustyczna czy elektryczna, a to pozwoli na rozwój techniki. Jeśli uczeń zaczyna od gitary klasycznej, na pewno nie będzie miał problemu z przejściem w przyszłości na gitarę akustyczną czy elektryczną. Nie jest to jednak reguła. To, że zaczynasz od gitary akustycznej czy elektrycznej wcale nie musi znaczyć, że będziesz sobie gorzej radził. Jak zwykle wszystko zależy od indywidualnych cech.

Ile trzeba zapłacić za dobrą gitarę? Pamiętajmy, że mówimy tutaj o gitarze dla osoby początkującej. Rozpiętość cen jest na prawdę duża od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cenę należy wyważyć tak, żeby kupiony instrument nadawał się do gry, ale jednocześnie nie był drogi. Na wydawanie fortuny na gitarę przyjdzie czas. Najpierw trzeba zdobyć odpowiednie umiejętności 😉

Warto rozpatrzyć możliwość kupienia używanej gitary. Można w ten sposób nabyć na prawdę dobry instrument dużo taniej. Każda gitara ma niepowtarzalne cechy i tutaj warto podkreślić, że czasami można kupić tańszą gitarę, która będzie brzmiała lepiej niż ta trochę droższa,

Mówiąc konkretnie w przedziale 300-1000 zł można kupić instrument, który na początek w zupełności wystarczy. Mowa tutaj o nowych i używanych gitarach. Należy jednak porównać kilka egzemplarzy, ze względu na to o czym była mowa w poprzednim akapicie.

Kolejny czynnik, to brzmienie gitary. Jest to oczywiście indywidualna sprawa każdego gitarzysty. Jeden woli głębokie brzmienie, z dużą ilością basu, a drugi więcej góry. Tutaj wielu cech ucho początkującego nie wychwyci dlatego najlepiej sugerować się tym co podpowiada nam intuicja. Jeśli ta konkretna gitara zabrzmiała dobrze Twojego ucha, to znaczy że na pewno będzie dla Ciebie zadowalająca. Zawsze pamiętaj żeby porównać ze sobą kilka różnych egzemplarzy.

Pamiętaj, nie podejmuj pochopnych decyzji, nie sugeruj się samym wyglądem gitary. Z kupionym instrumentem spędzisz wiele czasu na ćwiczeniach, lekcjach oraz na grze. Dobrze dobrany instrument, to zdecydowanie większa przyjemność z ćwiczeń i gry, a co za tym idzie szybsze postępy w nauce.

 

WRÓĆ DO BLOGA