A czy przeczytanie książki sprawia Ci trudność? Odpowiedź jest raczej oczywista. Wszystko staje się łatwe w momencie kiedy tego się nauczymy. Zanim zacząłeś czytać pierwsze książki, musiałeś nauczyć się pojedynczych liter, potem łączyć je w sylaby, zdania i wreszcie dłuższe teksty. Tak samo sprawa wygląda w przypadku nut. Na początku trzeba nauczyć się konkretnych dźwięków. Gdzie leżą na pięciolini i (w przypadku gitary) gdzie leżą na gryfie. Ważne jest to żeby nie narzucić sobie zbyt szybkiego tempa nauki. Lepiej zapamiętać kilka dźwięków i dobrze je sobie utrwalić i powoli dorzucać kolejne, poznając przy tym nowe utwory. Tutaj sprawdzi się dobry program nauczania z utworami dobranymi w taki sposób, że każdy kolejny będzie zawierał małą ilość nowych dla Ciebie dźwięków. Poza wysokością dźwięku w nutach zapisujemy również czas jego trwania. Pozwalają na to określone wartości rytmiczne. Nie jest to trudne, ponieważ wartości rytmicznych nie ma dużo i na pewno szybko się ich nauczysz.

Odpowiedzmy sobie na pytanie dlaczego warto czytać z nut. Zapis nutowy jest najbardziej dokładnym i uniwersalnym sposobem na zapisanie utworu muzycznego. Zawiera zdecydowanie więcej informacji niż na przykład tabulatura. Daje możliwość rozczytania i zagrania utworu nawet w momencie kiedy nigdy wcześniej go nie słyszałeś. Jest bardzo uniwersalny. Znając nuty możesz zacząć grać na każdym instrumencie, wystarczy, że nauczysz się odpowiedniej techniki gry. Umiejętność czytania nut przyśpiesza tempo nauki i sprawia, że poznajesz coraz więcej nowych utworów. Jest jeszcze jedna korzyść płynąca z dobrej znajomości nut. Znając zapis nutowy zdecydowanie lepiej zrozumiesz teorię muzyki i tak po jakimś czasie będziesz w stanie np. samodzielnie zbudować jakiś akord lub sprawdzić jaka skala pasuje do danego akordu.

Oczywiście jeżeli technicznie na gitarze radzisz sobie już bardzo dobrze i chciałbyś zagrać jakiś utwór, którego na obecnym etapie nauki nie jesteś w stanie rozczytać z nut, nie ma nic złego w tym, że wspomożesz się tabulaturą. W Laboratorium Gitary program nauczania jest zrównoważony. Uczysz się nut, co sprawia, że rozwijasz się nie tylko jako gitarzysta, ale również jako muzyk. Jednocześnie kładziony jest nacisk na to żebyś doskonalił swoje umiejętności techniczne i uczył się utworów, które Ci się podobają. Dzięki takiemu podejściu nauka gry na gitarze i nauka czytania nut idą ze sobą w parze i sprawiają satysfakcję.

 

WRÓĆ DO BLOGA